O stawce VAT mogą decydować okoliczności transakcji
Artykuły spożywcze składające się z tego samego składnika podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom podatku, w zależności od tego, czy są one sprzedawane w sklepie, czy są przygotowywane i podawane klientowi w celu natychmiastowego spożycia.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 5 października 2023 r. w sprawie C‑146/22.
Stan faktyczny
Spór między polskim podatnikiem a organem podatkowym dotyczył stawki VAT dla sprzedaży mlecznych napojów czekoladowych, zrealizowanej przez podatnika w jego placówkach gastronomicznych. Organ podatkowy uznał, że sprzedaż tego napoju na wynos i sprzedaż na miejscu należy uznać za dostawy towarów, którym towarzyszą usługi dodatkowe, a mianowicie przygotowanie i podanie napoju klientowi do bezpośredniej konsumpcji. Wywiódł on z tego, że świadczenie to należy zakwalifikować w ramach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jako „usługi związane z wyżywieniem”, w związku z czym takie dostawy towarów podlegają obniżonej stawce VAT wynoszącej 8 proc.
Twierdzenie organu zakwestionował podatnik. Podniósł, że należy zastosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 5 proc., jak dla dostaw towarów określonych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, który obejmuje między innymi napoje na bazie mleka. Podatnik powołał się na podobieństwo między tymi produktami a serwowanym przez siebie napojem.
Organ podatkowy potrzymał swoje stanowisko, wskazując na różnicę, która jego zdaniem odróżnia napój gotowy do spożycia sprzedawany w sklepie od gorącego napoju przygotowanego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta